Jaka powinna być klimatyzacja?

Wyborowi idealnej instalacji klimatyzacji zawsze powinny przyświecać pewne oczekiwania. Wydajność pracy jest najważniejszym z nich, ale nie jedynym. Przebywając przez wiele godzin dziennie w pomieszczeniach klimatyzowanych, praca urządzeń nie powinna negatywnie oddziaływać na człowieka. Ważne są również koszta związane z pracą klimatyzatorów. Im niższe, tym lepiej.

Cechy sprawnej, prawidłowo funkcjonującej klimatyzacji:

 • Wydajność
  Moc klimatyzatora powinna być dopasowana do powierzchni pomieszczenia, które ma zostać schłodzone. Im większa jest powierzchnia, tym większa powinna być moc urządzenia.
 • Energooszczędność
  Przez wiele lat klimatyzatory uchodziły za urządzenia bardzo energochłonne. Zmieniło się to wraz z wejściem na rynek klimatyzatorów inwerterowych, o zmiennym poborze energii elektrycznej.
 • Hałas
  Praca klimatyzatora nie powinna utrudniać normalnego korzystania z pomieszczeń. W tym celu należy wybierać urządzenia o stosunkowo niskim poziomie hałasu podczas pracy, maksymalnie do 55 dBA.
 • Obsługa
  Aby klimatyzator działał prawidłowo, konieczne jest jego okresowe serwisowanie. Warto się wcześniej upewnić czy koszta obsługi, serwisów i części zamiennych są przystępne.